پیام خود را بنویسید
سال 1، شماره 1 و 1 - ( 1 1398 )                   جلد 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:
Mendeley  
Zotero  
RefWorks

Flood Control and Management. 3. 2019; 1 (1 and 1)
URL: http://pub.modares.ac.ir/article-1-78-fa.html
وفاخواه مهدی، مقدم نیا علیرضا. مدیریت و کنترل سیلاب. 1. 1398; 1 (1 و 1)

URL: http://pub.modares.ac.ir/article-1-78-fa.html


دانشگاه تربیت مدرس
چکیده:   (2278 مشاهده)

در سال‌های اخیر، احتمال وقوع سیل در بسیاری از نقاط جهان موجب نگرانی دائمی برای مردم و دولت‌ها گردیده است. برخی از سیلاب‌های اخیراً بوقوع پیوسته در کشورمان، سبب شده است مسئولان به وخامت مسئله و ضرورت ارتقای علمی و فنی مهندسان و کارشناسان سیل مجرب‌تر برای مدیریت و مهار سیلاب به منظور کاهش دادن خسارات سیلاب‌ها و اثرات آنها بر جامعه و محیط‌زیست پی ببرند. در اکثر نقاط دنیا، اخیراً رویکردهای کاهش خسارات و تلفات جانی و همچنین محدود ساختن پیامدهای وقوع سیل تغییرات قابل‌ توجهی یافته‌اند. به عنوان مثال، مدیریت ریسک سیلاب با هدف کاهش پتانسیل خسارت‌زا بودن سیلاب‌ها هنوز از نظر دانش فنی و بهبود بهره‌وری اقتصادی-اجتماعی یک چالش بزرگ در جهان محسوب می‌شود. امروزه ضرورت این رویکرد بیشتر آشکار می­شود. به سبب این‌که افزایش احتمال وقوع سیل در بسیاری از نواحی جهان به دلیل تغییر اقلیم اجتناب‌ناپذیر است.

ازجمله ویژگی‌های مهم و بارز کتاب حاضر به عنوان یک کتاب درسی دانشگاهی، توصیف جدیدترین و متداول‌ترین روش‌ها و فناوری‌ها در زمینه مدیریت و کنترل سیلاب به همراه نمونه ‌مسائل و مثال‌های کاربردی متعددی است که در هر فصل همراه با راه‌حل آنها ارائه گردیده است. از دیگر ویژگی‌های این کتاب، این است که مفاهیم و مبانی مدیریت و مهار سیلاب به زبانی کاملاً ساده، شیوا و با بهره‌گیری از کتب معتبر و به روز منتشر شده توسط ناشران معروف بین المللی به‌طور جامع بیان گردیده است و با توجه ‌به تجربیات آموزشی و تحقیقاتی که نویسندگان این کتاب دارند، به بعضی از تجارب خودشان اشاره کرده‌اند.
نگارش این کتاب، گام کوچکی برای آشنایی محققان، استادان، دانشجویان رشته­های علوم و مهندسی آبخیز، مهندسی عمران آب، مهندسی آب، جغرافیا و سایر رشته­های مرتبط، کارشناسان وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی، سایر مراکز تحقیقاتی و سازمان‌های اجرایی کشور با مباحثی پیرامون مدیریت و کنترل سیلاب است.
     
نوع اثر: تألیف | موضوع اثر: منابع طبیعی و علوم دریایی
دریافت: 1396/10/12 | پذیرش: 1397/9/24 | انتشار: 1398/7/10

ارسال نظر درباره این اثر : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به پدید آورنده اصلی


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.