پیام خود را بنویسید
سال 1، شماره 1 و 1 - ( 1 1398 )                   جلد 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:
Mendeley  
Zotero  
RefWorks

Sadeghi S H, Hazbavi Z, Gholami L, Khaledi Darvishan A. Soil and Water Conservation using Amendments. 3. 2019; 1 (1 and 1)
URL: http://pub.modares.ac.ir/article-1-46-fa.html
صادقی سیدحمیدرضا، حزباوی زینب، غلامی لیلا، خالدی درویشان عبدالواحد. حفاظت خاک و آب با استفاده از افزودنی‌ها. 1. 1398; 1 (1 و 1)

URL: http://pub.modares.ac.ir/article-1-46-fa.html


دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تربیت مدرس
چکیده:   (1861 مشاهده)

کتاب حاضر با تأکید بر بررسی جامع و گسترده در مورد ضرورت، مزایا و معایب، نوع کاربرد و آماده‌سازی و اهمیت انواع مختلف افزودنی‌های خاک در جهان و با تأکید بر تجارب استفاده از آن‌ها در ایران و به‌ویژه هدف مهار رواناب و فرسایش خاک و هم‌چنین ارزیابی اثرهای مفید و زیان‌بار آن‌ها بر محیط زیست، تحلیل اقتصادی آن‌ها و نیز معرفی افزودنی‌های نوظهور با هدف مدیریت منابع خاک و آب تدوین شده است. این کتاب برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری کلیه رشته‌های مختلف منابع طبیعی و کشاورزی و به‌ویژه علوم و مهندسی آبخیزداری، فیزیک و حفاظت خاک، مدیریت منابع آب، مدیریت بیابان و علوم مرتع و جنگل قابل استفاده می‌باشد. هم‌چنین این کتاب می‌تواند برای متولیان امر حفاظت خاک و آب و نیز سیاست‌گزاران مربوطه و برای تسهیل فهم بهتر و دقیق‌تر اصول مدیریت فرسایش خاک و حفظ منابع آب و طبعاً استفاده از روش‌های زیستی و کاربرد رویکردهای سازگار و اجرای اقدامات و مدیریت راهبردی حفاظت خاک و آب مناسب و کارآمد باشد. در کتاب حاضر سعی بر آن بوده است تا با مرور مطالعات گسترده موجود و اجرا شده توسط نگارندگان و مستندسازی تجربیات جهانی در زمینه افزودنی‌های خاک، کاربرد آن‌ها در امر حفاظت منابع خاک و آب با تأکید بر مهار رواناب و فرایندهای فرسایش خاک و هم‌چنین بهره‌برداری از حداکثر اطلاعات در ابعاد اقتصادی و محیط زیستی، امکان‌سنجی و شرایط بهینه کاربرد آن‌ها مورد ارزیابی قرار گیرد. طبیعی است کاربرد مناسب و بهینه این فناوری در مهار فرسایش خاک و حفظ آب نیازمند آگاهی مناسب کارشناسان خبره در زمینه‌های مرتبط و اعتقاد مدیران و مسؤلان ذیربط در کاربرد آن‌ها خواهد بود. از طرف دیگر لحاظ بازدهی استفاده از هر کدام از انواع افزودنی‌ها در مدیریت رواناب و مهار فرسایش خاک در شرایط مختلف و نیز محدودیت‌های محیط زیستی و مقبولیت‌ اجتماعی افزودنی‌های خاک برای تصمیم‌سازی استفاده‌های علمی و عملی آن‌ها انکار‌ناپذیر است. در همین راستا نوشتار پیش رو تلاشی برای ارائه یک مجموعه مدون، جامع و کاربردی با تأکید بر استفاده از افزودنی‌ها و اصلاح‌کننده‌های خاک و اثرات متفاوت آن‌ها برای حفاظت خاک و آب به رشته تحریر درآمده است. در همین خصوص نویسندگان اعتقاد دارند که کتاب مزبور با توجه به رشد روزافزون و بی‌پروایانه استفاده از افزودنی‌های خاک یک ضرورت بوده، تا شاید از این طریق بتوان شرایط کاربرد آن‌ها با لحاظ رویکردهای جامع و همه‌جانبه را بهینه نمود.

     
نوع اثر: تألیف | موضوع اثر: منابع طبیعی و علوم دریایی
دریافت: 1395/12/2 | پذیرش: 1395/12/7 | انتشار: 1398/7/10

ارسال نظر درباره این اثر : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به پدید آورنده اصلی


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.