پیام خود را بنویسید
سال 1، شماره 1 و 1 - ( 1 1398 )                   جلد 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:
Mendeley  
Zotero  
RefWorks

Erfanzadeh R. Soil Seed Bank for Rangeland and Forest Regeneration and Weed Control, Ecology and Measurements. 3. 2019; 1 (1 and 1)
URL: http://pub.modares.ac.ir/article-1-148-fa.html
عرفانزاده رضا. بانک بذر خاک جهت احیا مراتع و جنگلها و کنترل علف هرز مزارع، بوم شناسی و روشهای اندازه گیری. 1. 1398; 1 (1 و 1)

URL: http://pub.modares.ac.ir/article-1-148-fa.html


دانشگاه تربیت مدرس
چکیده:   (698 مشاهده)
امروزه افزایش تقاضا برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه‌ بانک بذر خاک برای اهداف علمی، چشم‌اندازهای مدیریتی و اجرایی برای تصمیم‌گیری در رویشگاه‌ها وجود دارد.  بانک بذر خاک در واقع بخشی از فلور یک منطقه است و همانند پوشش گیاهی روزمینی بایستی مورد توجه قرار گیرد. اهمیت بانک بذر زمانی بیشتر نمایان می­شود که در شرایط سخت طبیعی و تخریب رویشگاهها توسط فعالیتهای انسانی، می­تواند خاموش در خاک زنده باقی بماند تا با افزایش ذخیره ژنتیکی، در زمانی که شرایط مساعد گشت خود را جهت کمک به احیا اراضی تخریب یافته نمایان کند. با این وجود، اگرچه در سال­های اخیر کتب زیادی در زمینه علوم گیاهی مانند بیولوژی، گیاه­شناسی، فیزیولوژی گیاهی و بذر و همچنین در زمینه عرصه­های منابع طبیعی مانند جنگل، مرتع و محیط زیست ترجمه یا تألیف گردیده است اما در زمینه بانک بذر خاک کتابی منتشر نشده است و یا حداکثر چند صفحه اندک از یک کتاب را شامل شده است. این در حالی است که در زمینه ویژگیهای بانک بذر خاک شامل اکولوژی، طبقه­بندی و روشهای اندازه­گیری و همچنین امکان احیا و بازیابی اراضی تخریب شده توسط آن، مقالات و کتب زیادی در خارج از کشور چاپ و نشر شده است. این کتاب که حاصل نتایج تحقیقات متوالی و مرتبط در مدت بیش از ده سال می­باشد، برای اولین بار در کشور ضمن بررسی اکولوژی بانک بذر خاک و ارتباط آن با سایر عوامل محیطی زنده وغیر زنده، روشهای اندازه­گیری و طبقه­بندی آنرا را نیز بصورت کاربردی و ساده ارائه می­نماید، بطوریکه محققین و دانشجویان بتوانند به سهولت اقدام به مطالعه بانک بذر خاک نمایند. همچنین معایب و محاسن روشهای مختلف اندازه­گیری، طبقه­بندی و بررسی بانک بذر خاک بویژه در شرایط کشور ما ارائه شده است. استفاده از نرم افزارهای جدید بصورت مصور و قابل کاربرد برای محقق نیز بیان شده است.
     
نوع اثر: تصنیف | موضوع اثر: منابع طبیعی و علوم دریایی
دریافت: 1399/1/19 | پذیرش: 1400/4/7 | انتشار: 1398/7/10

ارسال نظر درباره این اثر : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به پدید آورنده اصلی


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.