پیام خود را بنویسید
سال 1، شماره 1 و 1 - ( 1 1398 )                   جلد 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:
Mendeley  
Zotero  
RefWorks

Khayam Nekouei M, مردی م, Movahedi A, Kadkhodaei S. Genome editing using CRISPR technology and its applications in life sciences. 3. 2019; 1 (1 and 1)
URL: http://pub.modares.ac.ir/article-1-129-fa.html
خیام نکوئی مجتبی، Mardi Mohsen، موحدی علی، کدخدایی سعید. ویرایش و مهندسی ژنوم با فناوری کریسپر و کاربردهای آن در علوم زیستی. 1. 1398; 1 (1 و 1)

URL: http://pub.modares.ac.ir/article-1-129-fa.html


دانشگاه تربیت مدرس
چکیده:   (899 مشاهده)
در دهه‌های اخیر، نوآوریهای شاخصی منجر به تحول و انقلاب در علوم مختلف شده‌اند. در حوزه علوم زیستی، پس از واکنش زنجیره ای پلیمراز، ابداع فناوری کریسپر را می‌توان مهمترین تحول در این حوزه دانست. فناوری کریسپر پس از معرفی در سال 2012، به عنوان یک ابزار قدرتمند ویرایش ژنوم به طور بسیار گسترده ای مورد توجه قرار گرفته و کاربردهای گوناگون و امیدبخشی را به ویژه در حوزه درمانی به همراه داشته است. با توجه به اهمیت روزافزون مباحث ویرایش و مهندسی ژنوم در دنیا و به تبع آن در ایران و نیز عدم وجود منابع علمی و تخصصی مدون فارسی در این زمینه در کشور، اقدام به تدوین کتاب حاضر شد. در این کتاب سعی شده است تا در حد امکان به معرفی و تشریح جنبه‌های مختلف این فناوری پرداخته شود. چهارچوب اصلی کتاب برگرفته از کتاب مبانی کریسپر (2017) بوده و با استفاده از سایر منابع علمی جدید، سعی در بروزتر کردن مطالب متناسب با کاربردهای توسعه یافته شده است. در فصول مختلف این کتاب به ترتیب به تشریح مبانی، روش‌ها و کاربردهای این فناوری و نیز در انتها به جنبه‌های ایمنی زیستی آن پرداخته شده است. رویکرد ارائه مباحث در این کتاب به گونه ای است که در هر بخش به تناسب و تا حدی به صورت مجزا به ارائه مقدمه مختصری از مبحث ویرایش ژنوم و سپس مطالب مربوط به آن بخش پرداخته شده است. بنابراین، مخاطب می تواند بدون نیاز به مطالعه کتاب از ابتدا، به مطالعه بخش مورد نظر بپردازد. با توجه به گستردگی منابع لاتین و لزوم رجوع خوانندگان به این منابع سعی شد تا در این کتاب، واژگان معادل حتما به صورت زیرنویس و در انتهای کتاب به صورت واژه نامه ارائه شوند. امید است این کتاب بتواند در جهت آشنایی و بکارگیری اصول پایه و اساسی مهندسی ژنوم و کاربردهای آن در حوزه‌های مختلف علوم زیستی مورد استفاده دانش پژوهان و محققین کشور قرار گیرد.
     
نوع اثر: ترجمه | موضوع اثر: علوم زیستی
دریافت: 1398/3/13 | پذیرش: 1398/7/10 | انتشار: 1398/7/10

ارسال نظر درباره این اثر : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به پدید آورنده اصلی


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.