پیام خود را بنویسید
سال 1، شماره 1 و 1 - ( 1 1398 )                   جلد 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:
Mendeley  
Zotero  
RefWorks

Bakhshi B. Ending Cholera (From Word to Action). 3. 2019; 1 (1 and 1)
URL: http://pub.modares.ac.ir/article-1-115-fa.html
بخشی بی تا. پایان وبا از تئوری تا عمل. 1. 1398; 1 (1 و 1)

URL: http://pub.modares.ac.ir/article-1-115-fa.html


چکیده:   (1022 مشاهده)
به نام خداوند جان و خرد    کزین برتر اندیشه برنگذرد
هنوز بسیاری کشورها با طغیان‌های بزرگ وبا همراه با مرگ‌ومیر زیاد دست و پنجه نرم می‌کنند. در جاهایی که زمینه و زیرساخت مناسب در دسترس نیست و حداقل احتیاجات از نظر آب سالم و سیستم فاضلاب اصولی هنوز یک رؤیاست و در حین فجایع انسانی مانند جنگ و زلزله، وجود یا آغاز وبا در این مناطق، منجر به طغیان‌های عظیم گردیده و بسیار سریع گسترده شده و با نتایج خسارت‌بار همراه است.
در کتاب حاضر سعی شده مباحث کلیدی در خصوص باکتری ویبریو کلرا و بیماری وبا بروز رسانی شده و به بیان فارسی و شیوا در این مجموعه گردآوری شود. در ادامه آمار و نقشه راه ترسیم شده توسط سازمان جهانی بهداشت برای ریشه کنی وبا آورده شده است. بدیهی است کتاب حاضر پایان راه تحقیق و توسعه در راه شناخت بیماری و راههای مبارزه با آن نیست ولی سعی دارد به خوانندگان این مهم را القا نماید که گرچه در راه شناخت باکتری و بیماریزایی و توسعه واکسن بر علیه آن مباحث مولکولی بسیار پیچیده مطرح می باشند ولی پیشگیری از بیماری با آموزش و فراهم نمودن زیرساخت های بهداشت عمومی براحتی میسر می باشد. همچنین تشخیص سریع، تأیید آزمایشگاهی و پاسخ فوری و مؤثر به طغیان‌ها می تواند در کاهش اثرات مخرب این بیماری اسطوره ای بسیار تعیین کننده باشد.
تلاش بر این بوده است که در هر فصل تجربیات نگارنده کتاب در خصوص وبا در ایران و سویه های  بومی کشور اطلاعاتی در بضاعت تحقیقات انجام شده آورده شود که در این خصوص از کلیه دانشجویانی که این تحقیقات حاصل روحیه کنجکاوی و علم اندوزی و تلاش و صبر آنهاست سپاسگزاری می گردد. همچنین از کلیه اساتیدی که در این راه راهنما و روشنگر بوده اند و از کلیه همکاران در دانشگاه تربیت مدرس که بستری مناسب برای تحقیق و پژوهش بر روی این بیماری فراهم نمودند بسیار سپاسگزاری می گردد. بدیهی است هریک از این عزیزان در راه تدوین این کتاب سهمی در خور توجه داشته اند.
واژه‌های کلیدی: ویبریو کلرا، وبا
     
نوع اثر: تألیف | موضوع اثر: علوم پزشکی
دریافت: 1397/11/15 | پذیرش: 1398/3/27 | انتشار: 1398/7/10

ارسال نظر درباره این اثر : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به پدید آورنده اصلی


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.