پیام خود را بنویسید
سال 1، شماره 1 و 1 - ( 1 1398 )                   جلد 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:
Mendeley  
Zotero  
RefWorks

Nategh M J. Technological Evolution of Machine Tools from the Ancient Times upto the Advent of Numerical Control. 3. 2019; 1 (1 and 1)
URL: http://pub.modares.ac.ir/article-1-102-fa.html
ناطق محمد جواد. تکامل فناوری ماشین‌های ابزار از دوران باستان تا پیدایش کنترل عددی. 1. 1398; 1 (1 و 1)

URL: http://pub.modares.ac.ir/article-1-102-fa.html


دانشگاه تربیت مدرس
چکیده:   (1397 مشاهده)
فرآیندهای ماشین‌کاری شامل سوراخ‌کاری و تراش‌کاری از دوران باستان رایج بود و به‌تدریج ابزارهای مناسب و دستگاه‌هایی که بتواند به انجام این فرآیندها کمک کند ساخته و به‌کار گرفته شد. در فصل اول کتاب، تعاریف ماشین ابزار بر حسب استانداردهای موجود و دسته بندی آنها ارائه می شود. سیر تکامل ماشین‌های مته و تراش به‌عنوان خاستگاه سایر ماشین‌های ابزار از دوران باستان تا اواخر سده‌های میانی در فصل دوم بررسی می‌شود. بسیاری از مبانی و ویژگی‌های طراحی ماشین‌های ابزار ابتدا در ساخت ماشین‌های تراش مطرح شده است، مثل جعبه‌دنده‌های سرعت، طراحی اسپیندل و یاتاقان‌بندی و روغن‌کاری آن، طرح و ساخت راهگاه‌ها،   شکل مناسب سازۀ ماشین، مقاومت استاتیکی و ارتعاشاتی ماشین و غیره. چهار فصل بعدی کتاب شامل فصل‌های سوم تا ششم به فناوری ماشین‌های تراش می‌پردازد. در فصل سوم، مراحل اولیۀ استفاده از ماشین‌های تراش و تکامل آن در غرب تشریح می‌شود. ادامۀ روند تکاملی ماشین‌تراش پس از مراحل اولیه در فصل چهارم بررسی می‌شود. طراحی و ساخت ماشین‌های تراش توسط مهندسانی که برای رفع نیاز خودشان و در کارگاه‌های شخصی‌شان اقدام به این کار می‌کردند به‌‌تدریج و با افزایش تقاضا به تولید صنعتی تبدیل شد، فصل پنجم به این موضوع اختصاص دارد. در فصل ششم، چگونگی شکل‌گیری مبانی طراحی سازه و اجزای ماشین‌های تراش توضیح داده می‌شود. فصل‌های هفتم تا نهم به‌ترتیب به ماشین‌های مته، ماشین‌های صفحه‌تراشی و کله‌زنی، و ماشین‌های خان‌کشی اختصاص دارد. مبحث ماشین‌های سنگ‌زنی در سه فصل بعدی شامل فصل‌های دهم تا دوازدهم تشریح می‌شود که در آنها به‌ترتیب پیدایش و تکامل ماشین‌های سنگ‌زنی، ماشین‌های رایج در سنگ‌زنی، و چرخ سنگ  به‌عنوان ابزار سنگ‌زنی مورد بحث قرار می‌گیرد.       ماشین‌های فرز از جدیدترین ماشین‌های ابزار به‌شمار می‌رود و در فصل سیزدهم تشریح می‌شود. در فصل چهاردهم محرکه‌های ماشین‌های ابزار بررسی می‌شود. این فصل  با مبحثی در بارۀ تکامل محرکه‌های ماشین از محرکه‌های دستی و آبی و بادی شروع می‌شود و با موتورهای بخار ادامه می‌یابد. پیدایش و تکامل موتور و محرکۀ برقی پایان‌بخش  این فصل است. در فصل پانزدهم که آخرین فصل این کتاب است سایر ماشین‌های ابزار  معرفی شده است که شامل ماشین ابزارهای نامتداول برای ماشینکاری پرتو الکترونی، ماشینکاری پرتو لیزی، ماشینکاری ای دی ام، برش سیمی، ماشینکاری فوارۀ آب، ماشینکاری الکتروشیمیایی، ماشینکاری با اارتعاش فراصوتی، ماشینکاری ترکیبی، و ماشین ابزار سی ان سی
     
نوع اثر: تألیف | موضوع اثر: مهندسی مکانیک
دریافت: 1397/7/15 | پذیرش: 1397/12/27 | انتشار: 1398/7/10

ارسال نظر درباره این اثر : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به پدید آورنده اصلی


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.