هنر و معماری:


معیارهای طراحی شهری - محیطی آب کنار ( چاپ دوم با بازنگری)
مولف دکتر محمدرضا پورجعفر، دکتر محسن تابان
ناشر انتشارات دانشگاه تربیت مدرس تاریخ انتشار 1396
نوبت چاپ دوم تعداد صفحات 515
نوع جلد شومیز اندازه خشتی
قیمت پشت جلد 2000000 فهرست مطالب
معرفی کتاب

مجموعه مطالبی که تحت عنوان «معیارهای طراحی شهری- محیطی» در این کتاب ملاحظه می­نمایید از سویی حاصل تجربیات برگرفته از انجام پروژه­ هایی همچون طراحی شهری- محیطی رود- دره دارآباد و مدیریت و طراحی طرح­های جامع و تفصیلی بنادر، در حاشیه خلیج‌فارس و هم‌چنین اسکچ­های پایان­نامه دکتری نگارنده است و از سویی دیگر شامل مطالبی برگرفته از مطالعه گزارش­ ها، بررسی و داوری نقشه­ های دیگر پروژه­ های مربوط به رود - دره ­های منطقه یک تهران بزرگ و راهنمایی و مشاوره­ی پایان‌نامه­ های کارشناسی ارشد طراحی شهری و معماری منظر می ­باشد.
به‌طورکلی این کتاب شامل پنج فصل است. در فصل اول به مقدمه ­ای درباره‌ی نقش آب و اهمیت آن در ادیان و اعتقادات و باورهای مختلف و اشکال گوناگون آن در معماری منظر پرداخته شده است.
در فصل دوم ضمن اشاره به کناره­ی رودخانه و دریا و معماری منظر آنها در گستره­های جغرافیایی گوناگون قابلیت ها، فرصت­ ها، ضعف ­ها و تهدید­ها مطرح و به چگونگی خلق فضای عمومی سرزنده و ضرورت ایجاد ارتباط بین لبه‌ی آب­های شهری و بافت ­های اطراف و ابعاد اکولوژیک موضوع پرداخته شده است.
در فصل سوم به شکل‌گیری محورهای شاخص شهری و ارتباط آنها با کریدور اکولوژیک لبه ­ی رودخانه ­ها، چگونگی و نحوه ­ی طراحی آنها در ایران و جهان بررسی و توصیه ­هایی درباره‌ی معیارهای طراحی ارائه شده است.
در فصل چهارم مطالبی درباره‌ی برنامه ­ریزی و طراحی شهری محیطی در کنار دریا و بندرگاه­ها در پهنه ­های گوناگون در ایران و جهان، همچون بنادر حاشیه خلیج‌فارس، چگونگی و روش جمع­آوری آب شیرین باران و توصیه ­هایی درباره‌ی زیباسازی محیط حاشیه­ی دریا، باز زنده‌سازی شهری بیروت در ارتباط با کناره­ی دریا، بندر هنگ‌کنگ، پارک ساحلی مونترال کانادا و دیگر سواحل ارائه شده است.
در فصل پنجم به معیارهای اکولوژیک و هیدرولیک، دسترسی­ها، فضاهای عمومی، منظر شهری لبه­ی آب، فضای سبز، تأسیسات شهری و جزئیاتی همچون کف‌سازی، پله و رمپ و درنهایت سخن پایانی پرداخته شده است

میانگین امتیازات: 5
تعداد آرا: 1امتیاز دهید:
EXCELLENT
VERYGOOD
GOOD
REGULAR
BAD

قیمت فروش - ریال: 2000000 - :
تعداد درخواستی برای خرید:
برگشت به صفحه اول گنجینه کتاب‌ | برگشت به بخش قبلى