مهندسی مکانیک: مهندسی مکانیک


تکامل چرخ دنده ها و ماشین ابزارهای چرخ دنده تراشی
مولف دکتر محمد جواد ناطق مترجم
ناشر انتشارات دانشگاه تربیت مدرس تاریخ انتشار 1397
نوبت چاپ اول تعداد صفحات 358
قیمت پشت جلد 430000 ارسال کننده admin
نوع جلد شومیز اندازه وزیری
کد DOI کد دیویی 621/833
کد ال سی فایل کتاب
توضیح
متونی که به فارسی دربارۀ چرخ‌دنده‌ها وجود دارد به بخش کوچکی از کتاب‌های طراحی اجزای ماشین محدود می‌شود و در آن تنها به معرفی هندسی چرخ‌دنده‌ها و طراحی دنده‌ها از حیث تحمل نیروها بسنده شده است. سیر تکامل چرخ‌دنده‌ها، بررسی سینماتیکی چرخ‌دنده‌ها، چرخ‌دنده‌های غیردایره‌ای و منقطع، روش‌های تفصیلی اصلاح چرخ‌دنده‌ها، تکامل ماشین‌های چرخ‌دنده‌تراشی، روش‌ها و ماشین‌های گوناگون چرخ‌دنده‌تراشی و پرداخت چرخ‌دنده‌ها مغفول مانده است. نیاز به منابعی که جای خالی چنین مباحثی را پر کند به‌شدت محسوس است.  این کمبود در صنایعی که درگیر ساخت چرخ‌دنده‌ها می‌باشند نیز آشکار است، به‌گونه‌ای که مهندسان و تکنیسین‌ها در این صنایع منبعی در دست ندارند که بتوانند فناوری ماشین‌های چرخ‌دنده‌تراشی را به‌خوبی درک کنند و به توانایی‌های خود در تعمیر و نگهداری ماشین‌های چرخ‌دنده‌تراشی و همین‌طور استفاده از ظرفیت‌های این ماشین‌ها بیفزایند. به‌همین علت، بسیاری از ماشین‌های چرخ‌دنده‌تراشی پیچیده مثل ماشین ساخت چرخ‌دنده‌های مخروطی و ماشین‌های سنگ‌زنی چرخ‌دنده‌ها، اندکی پس از راه‌اندازی اولیه بدون استفاده مانده  یا با کارایی محدودی استفاده می‌شود. کتاب حاضر برای برطرف کردن بخشی از این کمبودها نگاشته شده است.
ماشین‌های چرخ‌دنده‌تراشی در مقایسه با سایر ماشین‌های ابزار بسیار متنوع است، بعضی از آنها مثل ماشین‌های چرخ‌دنده‌تراشی که بر اساس روش مولد کار می‌کند و همچنین ماشین‌های ساخت چرخ‌دنده‌های مخروطی و پرداخت چرخ‌دنده‌ها پیچیدگی زیادی دارد. در کتاب  حاضر سازوکار و سینماتیک این ماشین‌ها تشریح شده است.
سعی نویسنده بر این بوده است که در تمامی مباحث از منابع دست اول استفاده شود. اختراعاتی که از طرف سازندگان ماشین‌های چرخ‌دنده‌تراشی به‌ثبت رسیده است از جملۀ این منابع است. در موارد متعددی مثل ماشین‌های مکانیکیِ ساختِ چرخ‌دنده‌های مخروطی، شرح کافی در بارۀ سازوکارهای ماشین در هیچ‌یک از کتاب‌ها و مقالات موجود نیامده است، در این موارد و همچنین در موارد دیگر تا آن‌جا که مقدور بوده از شرح اختراعات به‌عنوان مراجع اصیل استفاده شده است. لازم به توضیح است  سازندگان معمولاً در کاتالوگ‌های خود به شرح اصول علمی حاکم بر سازوکار ماشین‌های خود نمی‌پردازند ولی ناچارند برای ثبت حق مالکیت خود هنگام ارائۀ طرح ماشین به‌عنوان اختراع به‌طور مبسوط به تشریح ماشین بپردازند. در مراجعه به کتاب‌ها و مقالات هم توجه زیادی به‌ اصالت آنها شده است و تلاش شده تا از اصیل‌ترین و دستِ‌اول‌ترین منابع در هر مبحث استفاده شود.
کتابی مشابه کتاب حاضر تاکنون به فارسی نگاشته نشده است. به‌علاوه، این کتاب با توجه به ویژگی‌هایی آن که تاکنون برشمرده شد و روشی که در نگارش آن به‌کار گرفته شد در سایر زبان‌ها نیز نسبتاً تازگی دارد. در این کتاب، چرخ‌دنده‌ها و ماشین‌ابزارهای چرخ‌دنده‌تراشی در دو بخش آمده است؛ جامعیت مطالب، اصالت منابع، استفاده از شرح اختراعات، پرداختن به ریشه‌های فناوری‌های چرخ‌دنده‌ها و ماشین‌ابزارهای چرخ‌دنده‌تراشی تا رسیدن به جدید‌ترین فناوری‌ها، توجه به نیازمندی‌های دانشگاهی و صنعتی از ویژگی‌های این کتاب است.
مخاطبان کتاب عبارتند از: دانشجویان دوره‌های تحصیلات تکمیلی در گرایش‌های مهندسی مکانیک به‌ویژه ساخت و تولید، مهندسی صنایع و سایر دوره‌های دانشگاهی که به درس ماشین‌های ابزار می‌پر‌دازند؛ دانشجویان رشتۀ تاریخ علم و فناوری؛ و طراحان و تکنولوژیست‌های کارخانه‌های ماشین‌ابزارسازی و سایر کارخانه‌های رشتۀ ساخت و تولید، مثل خودسازان، که دست‌اندر کار طراحی و ساخت چرخ‌دنده‌ها می‌باشند. 
میانگین امتیازات: 5
تعداد آرا: 1امتیاز دهید:
EXCELLENT
VERYGOOD
GOOD
REGULAR
BAD

قیمت فروش - ریال: 430000 - :
تعداد درخواستی برای خرید:
برگشت به صفحه اول گنجینه کتاب‌ | برگشت به بخش قبلى

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سامانه کتاب انتشارات می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Publish System

Designed & Developed by : Yektaweb