پیام خود را بنویسید

علوم انسانی: علوم انسانی


توانمندسازی روستایی ( اصول بنیادین، رهیافت ها، نظریه ها و تجارب)
مولف دکتر عبدالرضا رکن الدین افتخاری، دکتر وکیل حیدری ساربان مترجم
ناشر انتشارات دانشگاه تربیت مدرس تاریخ انتشار 1396
نوبت چاپ اول تعداد صفحات 344
قیمت پشت جلد 300000 ارسال کننده admin
نوع جلد شومیز اندازه وزیری
کد DOI کد دیویی 307/1412
کد ال سی فایل کتاب
توضیح
امروز زمان آن رسیده است که نیروی محرکه را از برون روستاییان به درون آنها منتقل کرد و آگاهی آنان را ارتقا بخشید؛ اهداف کاری را برای آنها روشن کرد و به آنها حق انتخاب داد. به‌جای این‌که به افراد روستایی گفته شود که چه کاری را در حوزه اقتصادی، اجتماعی، اکولوژیکی و ... انجام دهند و چگونه و کی انجام دهند، ظرفیت‌های شناختی آنان را بالا برد که خود مشکلات خود را حل کنند و خود تصمیم بگیرند، خود‌کنترل، خود معنی‌دار و ... باشند، اعتماد به نفسشان فزونی یابد و مسئولیت‌های مدیریت توسعه روستایی را خود بر عهده بگیرند و نقش دولت در این بین در حد تسهیل­گری باشد.
امروز این مسئله که مردم و جوامع روستایی باید سازمان‌یافته باشند و از توانایی‌ها، استعدادها و خلاقیت‌های خویش استفاده و آن را سازماندهی کنند از الزامات فرایند توسعه پایدار روستایی قلمداد می‌شود. خاستگاه این نوع نگرش، توسعه پایدار و مفهوم سازی‌های جدید آن است که در دیدگاه توسعه ظرفیتی تبیین می‌شود و با سازو‌کارهای ظرفیت‌سازی و توانمندسازی عینیت می‌یابد و تأکید بر توانمندسازی روستاییان چه آن زمان که در معرض فقر قرار گرفته‌اند یا زمانی که فارغ از شاخص‌های فقر مادی از عاملیت جریان توسعه محروم مانده‌اند یا حتی به مشارکت در فرایند توسعه فراخوانده نشده‌اند وجه مشترک بحث‌های توسعه و روستاییان در دو دهه اخیر است. بنابراین، توانمندسازی روستاییان از پیش‌شرط‌های ضروری برای دستیابی به توسعه پایدار روستایی است.
این کتاب شاید در نوع خود اولین کتاب در این زمینه باشد که در 5 فصل تدوین شده است. در فصل اول به تعاریف توانمندسازی، ابعاد توانمندسازی روستایی، اهداف توانمندسازی، ضرورت و اهمیت توانمندسازی و مدیریت دانش، آموزش و نسبت توانمندسازی با ظرفیت‌سازی و مشارکت پرداخته شده است. در فصل دوم رهیافت‌ها، نظریه‌ها، راهبردها و مدل‌های توانمندسازی تجزیه و تحلیل شده‌اند. در فصل سوم به تجارب مطالعاتی و سیاستی رهیافت توانمندسازی در جهان و ایران توجه شده است. در فصل چهارم نیز به بومی‌سازی شاخص‌های توانمندسازی روستایی در ایران پرداخته شده است و فصل پنجم سخن آخر را شامل می‌شود
میانگین امتیازات: 1.10
تعداد آرا: 46امتیاز دهید:
EXCELLENT
VERYGOOD
GOOD
REGULAR
BAD

قیمت فروش - ریال: 300000 - :
تعداد درخواستی برای خرید:
برگشت به صفحه اول گنجینه کتاب‌ | برگشت به بخش قبلى