هنر و معماری: هنر و معماری


معماری و شهرسازی دوره اسلامی در هندوستان (بازتابی از تعاملات فرهنگی - هنری ایران و هند)
مولف دکتر محمدرضا پورجعفر، مهندس پرهام بقایی، مهندس علی پورجعفر مترجم
ناشر دانشگاه تربیت مدرس تاریخ انتشار 1394
نوبت چاپ اول تعداد صفحات 438
قیمت پشت جلد 350000 ارسال کننده admin
نوع جلد شومیز اندازه وزیری
کد DOI کد دیویی
کد ال سی فایل کتاب
توضیح

معماری اسلامی را می‌توان به درختی تشبیه کرد که ریشه در عربستان سعودی دارد، یعنی جایی که اسلام توسط پیامبر اکرم محمد ابن عبدالله(ص) در سال 621 میلادی (اول هجری) اعلان شد و در آن‌جا اصول و مبانی اسلام مطرح گردید. آن سرزمین «سرزمین وحی» نام دارد. در آن‌جا بود که مسجد قبا و سپس مسجد النبی به عنوان اولین آثار معماری اسلامی بنیان‌گذاری شد. پس از آن در مکه، خانه خدا و مسجدالحرام احیا شد. سپس اسلام توسعه پیدا کرد و در دیگر سرزمین‌های مجاور در آسیا و حتی آفریقا و اروپا توسعه یافت. تنه درخت موجود، در کشورهایی همچون ایران ریشه یافت و شاخ و برگ آن، در دیگر کشورها همچون ترکیه، مصر و هندوستان و غیره رشد کرد.
در برخی از کشورها این درخت تنومند شکوفه زد و آثار ماندگاری را برای بشریت به میراث گذاشت. بسیاری از زیباترین این شکوفه‌ها را می‌توان در شبه قاره هند مشاهده کرد. مسجد جامع دهلی و آگرا، قلعه فتحی پوری سیکری و تاج محل از شاهکارهای شکوفه‌گونه این درخت تنومند است.
در کتاب پیش رو مجموعه‌ای از این آثار ارائه شده است. این مجموعه نخست با اقتباس و ترجمه بخش عظیمی از کتاب معماری هند در دوره اسلامی (1857- 1192 میلادی) از دکتر سورندرا ساهای تهیه شد. سپس مجموعه مذکور مجدداً بر اساس تجربیات به دست آمده طی حدود چهارده سال تحصیل و تحقیق این حقیر در رشته معماری و طراحی شهری، تهیه گردیده است.

میانگین امتیازات:
تعداد آرا: 0امتیاز دهید:
EXCELLENT
VERYGOOD
GOOD
REGULAR
BAD

قیمت فروش - ریال: 350000 - :
تعداد درخواستی برای خرید:
برگشت به صفحه اول گنجینه کتاب‌ | برگشت به بخش قبلى

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سامانه کتاب انتشارات می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Publish System

Designed & Developed by : Yektaweb